Oct. 10, 2021

Serkan Taycan'la "Kente Doğru", Yücel Tunca ile "Hiç Bir Şey Olmadığında".

Serkan Taycan’la Kadıköy Gazhane’de açtığı “Kente doğru” sergisini, Yücel Tunca ile İzmir'de Hiçbir Şey Olmadığında’ başlıklı sanat projesini konuştuk.


Fotoğraf Konuşmaları’nın bu haftaki konuğu Serkan Taycan’la Kadıköy Gazhane’de açtığı “Kente doğru” başlıklı sergiyi konuştuk. İkinci bölümde Yücel Tunca Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin, 9 Ekim’de İzmir’de Çatı Sanat Alanı'nda açtığı ‘Hiçbir Şey Olmadığında’ isimli sanat projesini anlattı.

 Serkan Taycan’ın “Kente Doğru” başlıklı kişisel sergisi Ocak 2022’ye kadar Kadıköy’de Müze Gazhane’de ziyaret edilebilir. 

 Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin açtığı ‘Hiçbir Şey Olmadığında’ sergisi İzmir’de Çatı Sanat Alanı’nda 9-24 Ekim 2021 tarihleri arasında görülebilir.

Yücel Tunca

Fotoğrafçı, eğitmen, kültür kurumu yöneticisi

1966, Diyarbakır doğumlu. İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik ve halkla ilişkiler eğitimi aldı. 1996-2007 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde basın fotoğrafçısı ve fotoğraf editörü olarak çalıştı.
1996 yılında Piya Kültürevi yapısı içinde Piya Fotoğraf Atölyesi’ni kurdu. 1996-2005 yılları arasında İstanbul Saydam Günleri’ni, 2007 yılında UlisFotoFest, 2011 yılında UniFotoFest ve 2014-2016 yıllarında Belgesel Fotoğraf Günleri’ni düzenleyen ekiplerde görev aldı koordinatörlük yaptı.
2004 yılında Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı’nın kurucu üyesi oldu. Her iki kurumun 2017-18 tarihlerindeki kapanış süreçlerine kadar yönetim yapılarında görev aldı.
1996 yılından 2019 yılına kadar Piya Fotoğraf Atölyesi, Galata Fotoğrafhanesi, Fotoğraf Vakfı, Kültür Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Sarı Denizaltı’da fotoğraf dersleri verdi.
2009 yılından itibaren Fotoğrafsız ve Fotoğraf Notları dergilerinin, Fotoğraf Notları kitaplarının, Ajans Tabloid web sitesinin yayıncılığını ve yayın yönetmenliğini yaptı.
Yurt içinde ve yurt dışında birçok kişisel ve karma fotoğraf sergisi düzenledi, kolektif üretim süreçlerinde yer aldı.
2018 yılında Günseli Baki ile birlikte Bergama’da kurduğu Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nde belgesel fotoğraf alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

www.yuceltunca.net
www.saridenizalti.com

Serkan Taycan

Fotoğrafçı, araştırmacı

Serkan Taycan mühendislik eğitiminin ardından Nordens Fotoskola’da belgesel fotoğraf eğitimi aldı. Yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Helsinki Aalto Üniversitesi Fotoğraf bölümlerinde tamamladı. Çalışmalarında kentsel ve kırsal mekânların dönüşümüne, bu dönüşümün etkilerine, geleceğine ve bu süreçlerin parçası olan insanların durumuna odaklanıyor. İşlerinde öncelikli olarak fotoğrafı, haritalar ve yürümeyi kullana n Taycan’ın çalışmaları Venedik Mimarlık Bienali, İstanbul Bienali, Helsinki Fotoğraf Bienali, Sinop Bienali, Selanik Fotoğraf Bienali’nin yanı sıra Saint-Petersburg Rusya Ulusal Fotoğraf Merkezi, Malmö Müzesi ve Seattle Fotoğraf Merkezi gibi kurumlarda sergilendi.