Sept. 26, 2021

Sebati Karakurt: Bir foto muhabir hayatı. Engin Güneysu: "Ladalands"

Fotoğrafçı Sebati Karakurt'la foto muhabirlik yaşamını, Engin Güneysu ile Ladalands'i konuştuk.


Bu hafta Fotoğraf Konuşmaları’nın konuğu Sebati Karakurt’la Hürriyet gazetesiyle yollarını ayırma sürecini, foto muhabirliğine nasıl başladığını, alanda edindiği refleksleri ve genç muhabir adaylarına önerilerini konuştuk. İkinci bölümde Engin Güneysu İzmir’de Soviet Gallery'de açılan yeni sergisi Ladalands’i anlattı. Spotify ve tüm podcast platformlarında dinleyebilirsiniz. Detaylar için www.fotografkonusmalari.com adresine beklerim.

Engin Güneysu

Fotoğrafçı

1981 yılında Samsun’da doğdu.
Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı ,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve 2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007 Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında, aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi.
2008 Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye’de ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı.
2011'de açılan Türkiye fotoğraf müzesi'nde fotoğrafları müzenin daimi koleksiyonunda yer aldı.
Türk Hava Yolları dergisi olan Skylife magazinde 2014-2015 tarihlerinde fotoğraf editörlüğü yapmıştır.
Şu sıralar çeşitli dergiler için editoryal işler yapmaktadır, 2012 de katıldığı Agence Le Journal fotoğraf ve multimedia ajansı bünyesinde 5 yıla yakın fotografçılık yapmıştır .Bugünlerde uzun soluklu fotoğraf projeleri yürütüp Yurt içinde ve dışında fotoğrafçılık atölyeleri düzenlemektedir.

Sebati Karakurt

Fotoğrafçı

1962 yılında doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’ nü bitirdi.
Gazeteciliğe Güneş Gazetesi’nde polis muhabiri olarak işi başladı. 1991 yılında Aktüel Dergisi’ne geçti. Doğu bloku ülkelerindeki soğuk savaş sonrası gelişmeleri izledi. Romanya, Bulgaristan, Macaristan’da değişimleri yerinde gözlemleyerek insan ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili foto röportajlar yaptı.
1995 yılında Hürriyet Gazetesi’nde göreve başladı. Lübnan, İsrail, İran, Irak ve Balkanlar’da ki sıcak çatışmaları izleyerek haberleştirdi.
Cezayir iç savaşını yerinde uzun süre izleyen yabancı gazeteciler arasında yer aldı. 2003 yılında Irak’ın ABD tarafından işgalini başından sonuna kadar izledi. 2012’de Suriye iç savaşı başladığında Halep’teki muhalif güçlerin arasında Halep’e girdi. 2017 yılında Suriye’nin güneyinden giriş yaparak bu kez Suriye ordusunun kontrolündeki Şam, Halep’teki gelişmeleri izledi. 2017’de Irak Ordusu’nun Kerkük’ü kontrol altına alması sırasında Kerkük ve Musul’dan yaptığı haberler Hürriyet Gazetesi’nde yayınlandı.
Foto muhabiri, fotoğraf editörü ve fotoğraf servisi müdürü olarak görev yaptığı Hürriyet Gazetesi’yle 2019 da yolları ayrıldı.