April 18, 2021

Merih Akoğul'la fotoğrafı ve son şiir kitabı "Ağustos"u konuştuk.

Fotoğrafçı, yazar, şair Merih Akoğul'la fotoğrafı ve son şiir kitabı "Ağustos"u konuştuk.


Fotoğrafçı, yazar, şair Merih Akoğul'la fotoğrafı ve son şiir kitabı "Ağustos"u konuştuk. Akoğul fotoğraf, müzik ve şiirle olan ilişkisini anlattı, YOK yayınlarında çıkan son şiir kitabı "Ağustos"tan seçtiği bir şiiri okudu.

 

Merih Akoğul

Fotoğrafçı, yazar, şair

1963 yılında İstanbul’da doğdu. M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Lisans) 1985, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Yüksek Lisans) 2001 yılında bitirdi.
Farklı konularda yayınlanmış 15 kitabı bulunan Merih Akoğul, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 30 fotoğraf sergisi açtı, grup sergilerine katıldı. 11 serginin küratörlüğünü gerçekleştirdi. Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yaptı. Seminer, sempozyum ve açıkoturumlara katıldı, bildiriler sundu, paneller yönetti, seçici kurullarda yer aldı. Reklam sektöründe yazar olarak çalıştı. Çeşitli özel kurumlarda eğitmenlik, özel radyolarda kültür ve sanat programları, televizyon programlarında sanat danışmanlığı yaptı.
Edebiyat, fotoğraf kuramı, plastik sanatlar ve müzik üzerine yazıları ve eleştirileri birçok gazete ve dergide yayınlanan Merih Akoğul, 2003 yılının yaz döneminde Avusturya Başbakanlık Sanat Dairesi tarafından verilen bursla çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Akoğul, 24 yıldır Türkiye’nin önemli üniversitelerinde fotoğraf dersleri vermektedir.
İstanbul Modern Müzesi Fotoğraf Bölümü Danışma Kurulu üyesi olan Merih Akoğul, aynı zamanda da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitmenliğini sürdürüyor. 2010 yılından bu yana Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi kitaplarının editörlüğünü yapıyor.