Feb. 14, 2021

Kemal Cengizkan AFSAD'ın ilk yıllarındaki kuruluş felsefesini Fotoğraf Konuşmaları'nda anlattı.

Fotoğraf Konuşmaları'nın bu haftaki konuğu Ankara Fotoğraf Sanatı Derneği’nin kurucularından ve ilk başkanlarından fotoğraf sanatçısı Kemal Cengizkan AFSAD’ın ilk yıllarındaki kuruluş felsefesini ve kendi fotoğraf çalışmalarından S'YOMKA ve Dora Günel’le yaptığı İçkalpakçı Çıkmazı'nı anlattı.


Fotoğraf Konuşmaları'nın bu haftaki konuğu Ankara Fotoğraf Sanatı Derneği’nin kurucularından ve ilk başkanlarından fotoğraf sanatçısı Kemal Cengizkan. Cengizkan bize AFSAD’ın ilk yıllarındaki kuruluş felsefesini anlattı ve kendi fotoğraf çalışmalarından özellikle Tacikistan, Afganistan sınırında gerçekleştirdiği S'YOMKA ve Dora Günel’le yaptığı İçkalpakçı Çıkmazı'ndan söz etti. Kemal Cengizkan’ın AFSAD ile ilgili anlattıkları yakın fotoğraf tarihimizde, fotoğraf sanatçılarının ilk örgütlenme çabaları açısından önemli bir tanıklık.

Kemal Cengizkan

Fotoğraf sanatçısı

Kemal Cengizkan 1950 Ankara doğumlu. İnşaat mühendisi.
Fotografa 1968 yılında başladı.
İlk kişisel sergisini 1977 yılında Ankara’da ‘Sanatsevenler Derneği’nde açtı; “İngiltere’den İnsan Görüntüleri”.
Aynı yıl Ankara Fotograf Sanatçıları Derneği’ne (AFSAD) katıldı. 1986 yılına kadar dernek yönetiminde bulundu, derneğin yayını olan Fotograf dergisinin hazırlanmasında, bütün sergi ve gösterilerde yer aldı.
Fotograf alanındaki hizmetleri nedeniyle FIAP tarafından verilen ESFIAP unvanını aldı.
Dora Günel ile birlikte hazırladıkları İçkalpakçı Çıkmazı isimli sergi 2002 yılında ilk kez Samatya’da, adı geçen sokakta açıldı. Serginin, sosyolojik bir araştırmayı da içeren “İçkalpakçı Çıkmazı- Bir Sokağın Monografisi” isimli bir albümü bulunmaktadır. Sergi yurt içinde pek çok şehirde, yurt dışında Almanya ve Fransa’da izlenime sunulmuştur.
Kemal Cengizkan 2004 yılında kuruluşu gerçekleşen Fotograf Vakfı’nın kurucuları arasında yer almaktadır ve ilk başkanıdır. Vakıf 2019 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüş, önemli sergiler, atölyeler ve etkinlikler düzenlemiştir.
S’YOMKA / Pyanj Kıyısından Fotoğraflar isimli albümü 2014 yılında yayınlandı. Aynı adı taşıyan fotoğraf sergisi Mersin, Diyarbakır ve Çanakkale’de açıldı.