May 16, 2021

İki kadın foto muhabiri: Elif Öztürk, Şebnem Coşkun

Foto muhabirleri Elif Öztürk ve Şebnem Coşkun bu zor mesleğe nasıl girdiklerini ve bu işin hayatlarını nasıl etkilediğini anlattılar


Foto muhabirleri Elif Öztürk ve Şebnem Coşkun erkeklerin çoğunlukta olduğu bu zor mesleğe nasıl girdiklerini anlattılar. Öztürk ve Coşkun kazandıkları çok sayıda uluslararası ve ulusal ödülün, erkek meslektaşlarının bakışını nasıl değiştirdiğini ve kendi hayatlarının foto muhabirliği sayesinde nasıl değiştiğini dile getirdiler.

Şebnem Coşkun

Foto muhabiri

1987 yılında İstanbul'da doğdu.
Fotoğraf kariyerine 2008 yılında başladı. Lisans eğitimini Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'nde tamamladıktan sonra Yüksek lisans eğitimini de aynı üniversitede "su altı fotoğrafçılığı ve çevre" üzerine yaptı.
Çad, Nijer, Malezya, Tayland, Rusya, İspanya, Yunanistan ve daha birçok ülkeyi ziyaret etme şansı buldu. Ve bu ülkelerde bazı fotoğrafçılık projeleri geliştirdi. 2012 yılından beri su altı fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğrafçılığında kendini geliştiriyor. Son yıllarda sualtında tıbbi atıklar, plastik kirliliği, geri dönüşüm, iklim değişikliği ve doğa sorunları üzerine çalışmaktadır.
Türkiye'nin en büyük haber ajansı Anadolu haber ajansı, foto muhabiri olarak çalışıyor.

Ödüller
Poy Asia - Doğa ve Çevre Katagorisi 1. Lik 2021
Poy Asia - YIlın Fotoğraçısı Finalist 2021
Poy - Bilim ve Doğa Tarihi 2. Lik 2020
Poy - Yılın Yerel Fotoğraf hikayesi Finalist 2020
The Andrei Stenin Photo Contest - Benim Gezegenim Onur ödülü -2018
The Andrei Stenin Photo Contest - Spor Katagorisi 1. Lik 2020
World Water Day Photo Contest - Su Katagorisi - 3.lük 2020
Ciwem Yılın Çevre Fotoğrafları - 2019
Türkiye Foto Muhabirleri Dernegi - özel ödül- 2018
Spor Yazarları Derneği Yılın spor Fotoğrafı 2019

Elif Öztürk

Foto muhabiri

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat & Tasarım Fakültesi, Fotoğraf ve Video Bölümünü bitirdi. 2014 yılından bu yana Anadolu Ajansı bünyesinde foto muhabiri olarak çalışıyor.

2018 yılında Edirne’de çektiğiniz Kırkpınar Yağlı Güreş serisi ile World Press Photo (WPP) da ödülünü kazandı. Ayrıca; Afrika (Mali) ve Edirne’deki mülteci krizinde çektiği fotoğraflar 2020 ve 2021de (Anadolu Ajansı ekibi olarak) Picture of the Year (POYi) tarafından ödüllendirildi