March 21, 2021

Hüseyin Yılmaz, Belgesel Fotoğrafçı ve Espas Yayınları yöneticisi


Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu belgesel fotoğrafçı ve Espas Yayınları yöneticisi Hüseyin Yılmaz'la "Bekar Odaları" ve "Tarlabaşı" çalışmalarını, Türkiye’de fotoğraf kitabı yayıncılığını konuştuk. 

Hüseyin Yılmaz

Fotoğrafçı, yayıncı

Hüseyin Yılmaz 1968 yılında Malatya’da doğdu. Liseyi İzmir Bornova Anadolu Lisesinde okudu. Marmara Ünivesitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf bölümünü birincilikle bitirdi. Espas Sanat Kuram Yayınlarında kurucu ortak olarak yer aldı. Halen bu yayınevinin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Sokak Fotoğrafçılığı ( Clive Scott) kitabını Türkçeye çevirdi. Fotoğrafçının Eğitimi kitabında ortak çevirmenlik yaptı. Fotoğrafçı Olmak (David Hurn), Çağımızın Tanıkları: Belgesel Fotoğrafçılar Anlatıyor (Ken Light) kitaplarını çevirdi. Fotoğraf Felsefesi, Scott Walden) kitabında ortak çevirmen olarak yer aldı. Fotoğraf kuramıyla ilgili birçok kitabın editörlüğünü yaptı. 2013'te Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivalinde küratör olarak yer aldı. 2014 yılında kurulan If Collective'in (İnsana Dair Fotoğraf) kurucu üyelerindendir. Belgesel fotoğraf alanında çalışmaktadır. 2014, 2015, 2016, 2017 yılında Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali'de küratör olarak çalışmıştır. Halen Ayşe ve Ercümend Kalmık Vakfı’nın genel sekreterliğni yürütmekte ve Ercümend Kalmık Vakfı müzesinide yetkili olarak çalışmaktadır. Corona Günlerinde Fotoğraf (https://www.koronagunlerindefotograf.com) projesinin editörlerindendir. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.
Espas Sanat Kuram Yayınları kurulduğu günden itibaren Türkiyedeki ulusal ve uluslararası birçok etkinlik ve festivalde katılımcı ve sponsor olarak yer almıştır. Bunlar Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, Fotoistanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali, MSGSÜ Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezinin her yıl düzenlediği maket kitap festivalinin kuruluşundan bugüne katılımcısı ve bileşeni olarak yer almaktadır. 2019 Yılında Espas Sanat Kuram yayınları Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından Fotoğraf yayıncılığına yaptığı katkılardan dolayı ‘Yayın Kategorisi Ödülü’nü almıştır. 2020 yılında Kıraathane Edebiyat Evinin düzenlediği etkinliklerinde bileşen olarak yer alımıştır. Türkiye’de düzenlenen fotoğraf içerikli etkinliklerin önde gelen katılımcısı olarak yer almaktadır.