April 25, 2021

Gültekin Çizgen'in fotoğraf dünyası

Gültekin Çizgen'le 60 yılı aşan fotoğraf yaşamını konuştuk


Fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen'le 60 yılı aşan fotoğraf yaşamını konuştuk. Çizgen fotoğraf dünyasına nasıl girdiğini, kurucusu olduğu Yeni Fotoğraf dergisini (1976-81), Fatih’te Fotoğraf Dostları Derneği ile başlattığı İstanbul Fotoğraf Müzesi serüvenini ve nasıl sonlandığını, bugün üzerinde çalıştığı yeni projelerini anlattı.

Gültekin Çizgen

Fotoğrafçı

Sanat yazarı, fotoğraf koleksiyoneri,
Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü girişimi,
2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri, ''Fotoğraf Geçidi Sergileri'' küratörü,
İstanbul Fotoğraf Müzesi'' kurucu küratörü,
Foto İstanbul, 1. Beşiktaş Fotoğraf Festivali sanat yönetmeni.
1940 İstanbul doğumlu Gültekin Çizgen, yaşamının 63 yıllık profesyonel sanat sürecinde audiovisual fotoğraf, illüstrasyon ve sanatsal cam üzerine çalışan, tanınan, etkili, çağdaş sanatçılarımızdan biridir.
Sanatsal fotoğraf ve meslek uygulamaları alanına yetiştirdiği onlarca yeni isim kazandırdı. Dönemini ve sonraki kuşakları sanat ortamındaki “yerlilik” duruşuyla, yapıp etmeleriyle derinden etkiledi.
Yeni Fotoğraf Dergisi ve Yıllıkları'nın yanı sıra, kurslar, yurtiçi ve yurtdışı konferanslar, seminerler, gösteriler düzenlenmesine öncülük etti.
87 Ülkede fotoğraf çekti, 18 ülkede sergiledi, Eserleri, Ulusal ve Uluslararası müze ve kitaplık koleksiyonlarına girdi. 1958 Yılından bu yana 63 yıldır kesintisiz sanatla uğraşıyor.
Eskişehir - Odunpazarı Belediyesi tarafından sanatçı için Hezarfen Gültekin Çizgen Sanat Koleksiyonu Müzesi hazırlanıyor.