Sebati Karakurt

Fotoğrafçı

1962 yılında doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’ nü bitirdi.
Gazeteciliğe Güneş Gazetesi’nde polis muhabiri olarak işi başladı. 1991 yılında Aktüel Dergisi’ne geçti. Doğu bloku ülkelerindeki soğuk savaş sonrası gelişmeleri izledi. Romanya, Bulgaristan, Macaristan’da değişimleri yerinde gözlemleyerek insan ve uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili foto röportajlar yaptı.
1995 yılında Hürriyet Gazetesi’nde göreve başladı. Lübnan, İsrail, İran, Irak ve Balkanlar’da ki sıcak çatışmaları izleyerek haberleştirdi.
Cezayir iç savaşını yerinde uzun süre izleyen yabancı gazeteciler arasında yer aldı. 2003 yılında Irak’ın ABD tarafından işgalini başından sonuna kadar izledi. 2012’de Suriye iç savaşı başladığında Halep’teki muhalif güçlerin arasında Halep’e girdi. 2017 yılında Suriye’nin güneyinden giriş yaparak bu kez Suriye ordusunun kontrolündeki Şam, Halep’teki gelişmeleri izledi. 2017’de Irak Ordusu’nun Kerkük’ü kontrol altına alması sırasında Kerkük ve Musul’dan yaptığı haberler Hürriyet Gazetesi’nde yayınlandı.
Foto muhabiri, fotoğraf editörü ve fotoğraf servisi müdürü olarak görev yaptığı Hürriyet Gazetesi’yle 2019 da yolları ayrıldı.

Sept. 26, 2021

Sebati Karakurt: Bir foto muhabir hayatı. Engin Güneysu: "Ladalands"

Fotoğrafçı Sebati Karakurt'la foto muhabirlik yaşamını, Engin Güneysu ile Ladalands'i konuştuk.

Episode page