Made with Podpage
Feb. 21, 2021

Fotoğrafçı Yücel Tunca Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu.


Fotoğraf Konuşmalarının bu haftaki konuğu İstanbul’da Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı’nın kurucularından Yücel Tunca. Tunca bugün İzmir Bergama’da eşi Günseli Baki ile kurduğu Sarı Denizaltı Sanat İnisyatifi çerçevesinde fotoğraf ve sanat etkinlikleri üretiyor.

Türkiye’deki köklü dernek geleneğinin fotoğraf alanında belli bir talebi karşıladığını  ve fotoğrafa hobi olarak başlayan insanların bir kısmının da olsa fotoğrafla daha derin bir ilişki kurmasını sağladığını söyleyen Tunca, dernek ve vakıflar gibi kurumsal ağırlık taşımayan kolektif ve inisyatiflerin de önemini vurguladı. Bu tür oluşumların hayata karşı hem fotografik ve siyasi refleksler üretmek, hem de sanatsal etkinlikleri belirli bir kurumsal çerçeveye bağlı olmadan ortaya koymak açısından önemli bir rol oynadıklarını ifade etti.

Nitelikli fotoğraf işlerinin sergi salonlarında hala heyecan ve ilgi uyandırdığını söyleyen Yücel Tunca, Bergama'da Sarı Denizaltı Sanat İnisyatifi’nin öncülüğünde diğer fotoğrafçı ve sanatçılarla ortaya koydukları  “Bir mahallenin hafızası: Kale” sergisini nasıl gerçekleştirdiklerini ve  Günseli Baki ile üzerinde çalıştıkları yeni projelerini anlattı.