Feb. 21, 2021

Fotoğrafçı Yücel Tunca Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu.


Fotoğraf Konuşmalarının bu haftaki konuğu İstanbul’da Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı’nın kurucularından Yücel Tunca. Tunca bugün İzmir Bergama’da eşi Günseli Baki ile kurduğu Sarı Denizaltı Sanat İnisyatifi çerçevesinde fotoğraf ve sanat etkinlikleri üretiyor.

Türkiye’deki köklü dernek geleneğinin fotoğraf alanında belli bir talebi karşıladığını  ve fotoğrafa hobi olarak başlayan insanların bir kısmının da olsa fotoğrafla daha derin bir ilişki kurmasını sağladığını söyleyen Tunca, dernek ve vakıflar gibi kurumsal ağırlık taşımayan kolektif ve inisyatiflerin de önemini vurguladı. Bu tür oluşumların hayata karşı hem fotografik ve siyasi refleksler üretmek, hem de sanatsal etkinlikleri belirli bir kurumsal çerçeveye bağlı olmadan ortaya koymak açısından önemli bir rol oynadıklarını ifade etti.

Nitelikli fotoğraf işlerinin sergi salonlarında hala heyecan ve ilgi uyandırdığını söyleyen Yücel Tunca, Bergama'da Sarı Denizaltı Sanat İnisyatifi’nin öncülüğünde diğer fotoğrafçı ve sanatçılarla ortaya koydukları  “Bir mahallenin hafızası: Kale” sergisini nasıl gerçekleştirdiklerini ve  Günseli Baki ile üzerinde çalıştıkları yeni projelerini anlattı.

 

Yücel Tunca

Fotoğrafçı, eğitmen, kültür kurumu yöneticisi

1966, Diyarbakır doğumlu. İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik ve halkla ilişkiler eğitimi aldı. 1996-2007 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde basın fotoğrafçısı ve fotoğraf editörü olarak çalıştı.
1996 yılında Piya Kültürevi yapısı içinde Piya Fotoğraf Atölyesi’ni kurdu. 1996-2005 yılları arasında İstanbul Saydam Günleri’ni, 2007 yılında UlisFotoFest, 2011 yılında UniFotoFest ve 2014-2016 yıllarında Belgesel Fotoğraf Günleri’ni düzenleyen ekiplerde görev aldı koordinatörlük yaptı.
2004 yılında Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı’nın kurucu üyesi oldu. Her iki kurumun 2017-18 tarihlerindeki kapanış süreçlerine kadar yönetim yapılarında görev aldı.
1996 yılından 2019 yılına kadar Piya Fotoğraf Atölyesi, Galata Fotoğrafhanesi, Fotoğraf Vakfı, Kültür Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Sarı Denizaltı’da fotoğraf dersleri verdi.
2009 yılından itibaren Fotoğrafsız ve Fotoğraf Notları dergilerinin, Fotoğraf Notları kitaplarının, Ajans Tabloid web sitesinin yayıncılığını ve yayın yönetmenliğini yaptı.
Yurt içinde ve yurt dışında birçok kişisel ve karma fotoğraf sergisi düzenledi, kolektif üretim süreçlerinde yer aldı.
2018 yılında Günseli Baki ile birlikte Bergama’da kurduğu Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nde belgesel fotoğraf alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

www.yuceltunca.net
www.saridenizalti.com