May 29, 2021

Fotoğrafçı Silva Bingaz ve "diplerdeki dönüştürücü ruh"

Fotoğrafçı Silva Bingaz'la en önemli işlerinden Kıyı'yı ve daha sonra ürettiği işlerini konuştuk


Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu fotoğrafçı Silva Bingaz'la tüm işlerinin omurgasını oluşturduğunu söylediği Kıyı'yı, yine kendi deyimiyle "diplerdeki dönüştürücü ruhu", mentor olarak kabul ettiği İsveçli fotoğraf ustası Anders Petersen'i ve son yıllarda ürettiği işleri konuştuk.

Silva Bingaz

Fotoğrafçı

Malatya’da Ermeni bir ailenin kızı olarak doğdu.
Bingaz’ın ilk fotoğraf çalışması 2001’deki "Evde Değilse Nerede?" başlıklı saydam gösterisiydi. Bu çalışma, üç yıl üzerinde çalıştığı Iraklı kadın göçmen "Beyan" ile ilgili projesinin başlangıç noktası oldu. 2002 yılında başlamış olduğu "Kıyı" isimli çalışması aynı zamanda Bingaz’ın kişisel yolunu oluşturmasını da sağladı.
2006 yılında fotoğrafçı Anders Petersen tarafından İsveç’e davet edilen Bingaz, sanatçının karanlık odasında çalışma fırsatı buldu. Aynı yıl Kasım ayında Paris’te "EU Women" projesine katıldı. 2010 yılında "Japonya’ya Avrupa Bakışı" misafir sanatçı programı kapsamında Japonya’nın Tottori kentine davet edildi.
2012’de Paris’ten aldığı bir davet üzerine İstanbul’da çektiği fotoğraflarda şehre içeriden ve bütün olarak bakmayı denedi, "İçerideki " adını verdiği bu proje Espace Louis Vuitton’daki "Journeys: Wanderings in Contemporary Turkey" sergisinde yer aldı.
İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.