Oct. 3, 2021

Fotoğrafçı Şenay Martinova ve Dr. Nadir Buçan

Fotoğrafçı Şenay Martinova ile yarattığı ütopik dünyayı, Candy Club ve Alev Ateş çalışmalarını konuştuk. Dr. Nadir Buçan Espas Sanat Kuram Yayınlarında çıkan "Post Belgesel Fotoğraf: Belgesel Fotoğrafın Değişen Sınırları" başlıklı kitabıyla Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu oldu. Banu Tunçağ bu sene 4.yılına giren 212 Photography İstanbul etkinliğini anlattı.


Fotoğraf Konuşmaları'nda Fotoğrafçı Şenay Martinova ile yarattığı ütopik dünyayı, Candy Club ve Alev Ateş çalışmalarını konuştuk. Van Yüzüncü Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Nadir Buçan Espas Sanat Kuram Yayınlarında çıkan "Post Belgesel Fotoğraf: Belgesel Fotoğrafın Değişen Sınırları" başlıklı kitabıyla Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu oldu. Banu Tunçağ bu sene 4.yılına giren 212 Photography İstanbul etkinliğini anlattı.

Desislava Şenay Martinova

Fotoğrafçı

1987 yılında Bulgaristan'da doğan Desislava Şenay Martinova, Aydın Doğan İletişim Lisesi'ndeki gazetecilik eğitiminin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sanat ve fotoğraf öğrenmeye gayret etti. Radikal, Milliyet, Bianet gibi kurumlar için haber ve fotoğraflar üretti, yurtiçi ve yurtdışında aralarında İstanbul Modern, Photokina, Arles Fotoğrafçılar Buluşması'nın da bulunduğu çeşitli sergilere katıldı, ödüller kazandı, sempozyumlarda konuştu, paylaştı. Kadrolu, sözleşmeli veya korsan olarak dersler verdi. Hayatına İstanbul’da devam etmektedir.

2007-2018, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans)
2020, İzole Project, online karma sergi
2019, Karşı Sanat, Fermantasyon – Fotoğraf İnisiyatifleri sergisi
2018, Les Rencontres d’Arles Fotoğraf Festivali, karma sergi
2018, Objective, Araştırmacı Gazetecilik Öplşğ3*dülü
2017, Gazebook - Sicilya Fotoğraf Festivali, kitap sergisi, karma
2017, İstanbul Fotoğraf Kitabı Festivali, kitap sergisi, karma
2017, Bianet - İşsiz Gazeteciler Haberini Arıyor, Araştırmacı Gazetecilik Ödülü
2016, Photokina-Geleceğin Ustaları Fotoğraf ödülü ve karma sergi
2016, Tophane-i Amire & FUAM, Odadan Odaya, karma sergi
2016, Studio Vortex by Antoine d’Agata, workshop
2015, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Habitat, karma sergi
2015, Bursa Fotoğraf Festivali, karma sergi
2015, PhotoAntalya, Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri, karma sergi
2013, Üçüncü Göz, Türkiye’den Kadın Fotoğrafçılar, karma sergi

Nadir Buçan

Dr. Öğretim üyesi, fotoğrafçı

Akademisyen ve belgesel fotoğrafçı. 1978 yılında Rize'de doğdu. 2002 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu. 2014 yılında Atatürk Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı'nda "Belgesel ve Toplumsal Belgeci Fotoğrafı Walter Benjamin'le Okumak" başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 2018 yılında ise Temel İletişim Bilimleri Anabilim Dalı'nda "Belgesel Fotoğrafın Değişen Sınırları: Post Belgesel Fotoğraf" başlıklı tez çalışmasıyla doktora eğitimini tamamladı. Doktora tez çalışması Espas Sanat Kuram Yayınları tarafından 2020 yılında aynı adla yayımlandı. Buçan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta, fotoğrafçılık ve sinema dersleri vermektedir.