Sept. 19, 2021

Fotoğrafçı Gülümser İşçelebi ve araştırmacı, sosyolog Eda Yiğit

Fotoğrafçı Gülümser İşçelebi fotoğraf serüvenini anlattı. Araştırmacı, sosyolog Eda Yiğit'le ​ "Prekaryanın Görünmeyen Özneleri: Pandemi Döneminde Sanatçılar" başlıklı kitabını konuştuk.


80 li yılların çok az sayıda kadın foto muhabirlerinden Gülümser İşçelebi fotoğraf serüvenini anlattı. Yayının ikinci bölümünde araştırmacı, sosyolog Eda Yiğit'le ​ "Prekaryanın Görünmeyen Özneleri: Pandemi Döneminde Sanatçılar" başlıklı kitabını ve bu çerçevede özellikle fotoğrafçıların konumunu konuştuk.

Gülümser İşçelebi

Fotoğrafçı

Tokat doğumlu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi-Matematik bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümünü bitirdi. Fotoğrafa 1984 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları derneği AFSAD’da başladı.
1987 yılında Tempo dergisinde foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. Pek çok karma sergi ve dia gösterisine katıldı.
1991 yılında FOTOGEN’in düzenlediği Şinasi Barutçu Kupası’nı aldı.
1993 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan “Uçarcasına” adlı bir albümü var.
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesi ve her yıl Bodrum’da yat yarışlarını çekiyor.

Eda Yiğit

Araştırmacı, sosyolog

1984 yılında Ankara’da doğdu. MSGSÜ Şehir Planlama Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans derecesini tamamladı. Çalışma hayatında müzecilik ve güncel sanat alanında deneyim kazandı. Adalar Müzesi, Karşı Sanat, Tüyap İstanbul Sanat Fuarı çalıştığı kurumlar arasındadır. MSGSÜ Sosyoloji Bölümü doktora programında toplumsal bellek üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Orta Format çevrimiçi dergi editörlerindendir. Rubber Hammer'da sanatçıdır. BUM Atölye kurucu üyelerindendir. Bağımsız bir araştırmacı olarak küratoryal çalışmalarına devam etmektedir. AICA Turkey / Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği üyesidir.