Jan. 2, 2022

Fotoğrafçı, editör, küratör Cevahir Akbaş

Fotoğrafçı, editör, küratör Cevahir Akbaş'la fotoğrafın giderek oluşan özgün dilini ve "Sessizlik Biçimleri" sergisini konuştuk.


Fotoğrafçı, editör, küratör Cevahir Akbaş fotoğrafa nasıl ve neden girdiğini, küratörlüğe nasıl geçiş yaptığını anlattı, Fotoğrafın giderek oluşan özgün dilinin önemine vurgu yapan Akbaş, Derya Ülker’le birlikte eş küratörlüğünü yaptığı "Sessizlik Biçimleri" sergisinden de söz etti, "Sessizlik Biçimleri" 17 Ocak 2022'ye kadar Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde görülebilir.

 

Cevahir Akbaş

Fotoğrafçı, editör, küratör

1985 İstanbul doğumlu olup, 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Fotoğraf bölümüne başlamış ve eğitimine devam etmektedir.
Kendi belleğine odaklanan kavramsal çalışmalar ve Çağdaş Belgesel fotoğraf alanında İstanbul’un güncel meselelerine odaklanarak projeler üretmektedir.
Görsel hikayeleştirmeye odaklanan Demo lab inisiyatifinin kurucularıdan olan Cevahir, sanatçı kimliğinin yanında bu zamana kadar bir çok yayında fotoğrafçı olarak ve fotoğraf editörlüğü yapmasının yanında Doyma noktası, Fermantasyon ve İzole project in koordinatörlüğünü yapmış, yakın zamanda da Önemseme Cesareti ve Sessizlik Biçimleri sergilerinin eş küratörlüğünü gerçekleştirmiştir.