Nov. 7, 2021

Fotoğrafçı Dilek Uyar

Dilek Uyar'la yarışmaların getirdiği başarıların anlamını ve üzerinde çalıştığı belgesel fotoğraf projelerini nasıl gerçekleştirdiğini konuştuk


Fotoğraf Konuşmalarının konuğu Ankaralı bir fotoğrafçı: Dilek Uyar. Uyar, uluslararası önemli yarışmalarda kazandığı ödüllerle adından söz ettiren bir fotoğrafçı. Dilek Uyar'la yarışmaların getirdiği başarıların ne anlama geldiğini ve üzerinde çalıştığı belgesel fotoğraf projelerini nasıl gerçekleştirdiğini konuştuk. Fotoğrafçı Uyar, Türkiye fotoğrafında bugün, kendi kültürümüzden hareketle nasıl bir evrensel kimlik oluşturulabilir sorusunun tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Dilek Uyar

Fotoğrafçı

Dilek Uyar, 1976’da Çanakkale doğdu. Lisansını Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, lisansüstü eğitimini de yine Gazi Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda yaptı. 2000 yılından beri Ankara Barosuna kayıtlı bir avukat. İki çocuk annesi. Ulusal ve uluslararası pek çok derecesi bulunan Uyar, 2017 yılında, ‘National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda birincilik kazandı. Aynı yıl, ‘Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde ‘Övgüye Değer Sanatçı’ seçildi.