Dec. 5, 2021

Fotoğrafçı Burcu Göknar

Fotoğrafçı Burcu Göknar'la fotoğraf serüvenini ve Vefa'yı konuştuk.


Fotoğraf Konuşmalarının bu haftaki konuğu Fotoğrafçı Burcu Göknar'la fotoğraf serüvenini, 2010 yılında Fotoğrafevi Yayınları tarafından yayımlanan Vefa'yı ve erkeklerin egemen olduğu fotoğraf dünyasında kadın fotoğrafçıların görünürlülüğünü konuştuk.

Burcu Göknar

Fotoğrafçı

13 Aralık 1980 İstanbul doğumlu.
2002 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik döneminde, üniversitenin haber ajansı olan MİHA’da fotoğraf editörlüğü yaptı, profesyonel yayın organları için fotoğraf çekti, haber-röportaj yazdı. 2003 yılından itibaren National Geographic Türkiye Dergisi ile başlayarak, yurt içi ve yurt dışındaki yayın organları için serbest fotoğrafçı olarak çalıştı. 2004’de İsveç Enstitüsü’nün ve Konsolosluğu’nun bursuyla Nordens FotoSkola Biskops Arnö’de eğitim gördü. 2010’da Marmara Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Yüksek Lisansı’nı tamamladı, 2014’de Doktora programına kabul edildi.
Varoşlara dair fotoğrafları, 2001’de İfsak 17. Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde; “Gece Vardiyası” başlıklı projesi, 2005’de 9. İstanbul Bienali Konukseverlik Alanı’nda, 2008’de İtalya Sardunya’da Menotrentuno-II Fotoğraf Festivali’nde, 2009’da İtalya Sassari Güzel Sanatlar Akademisi’nde sergilendi, 2010’da Asian Women Photographers Showcase adı altında Kamboçya Angkor Photo Festival’den başlayarak Londra, NewYork , Tokyo, Singapur, Yeni Delhi, Pekin gibi pek çok şehri dolaştı, yurt dışında farklı dergilerde yayınlandı, adı geçen proje 2013’te ‘Türkiye’den Kadın Fotoğrafçılar’ Sergisinde yer aldı, İz Dergisi, Marie Claire China ve Vision China Dergileri’nde yayınlandı.
‘Tersine Göç’ konulu fotoğrafları, 2010 yılında Türkiye, Yunanistan ve Rusya’dan 5 fotoğrafçının davet edildiği sergide önce İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, ardından Moskova Uluslararası Fotoğraf Bienali’nde ve Selanik Uluslararası Fotoğraf Bienali’nde sunuldu.
2010 yılında ilk kitabı Vefa, Fotoğrafevi Yayınları tarafından yayımlandı. Aksanat, Kırk Haramiler gibi farklı kurumsal yapılarda fotoğraf atölyeleri düzenledi, Beşiktaş Belediyesi’nde Fotoğraf Eğitmenliği yaptı.