Nov. 14, 2020

Fotoğraf Konuşmalarının konuğu arkeolog fotoğrafçı Aykan Özener

Arkeolog fotoğrafçı Aykan Özener Anadolunun tarihi değerlerini, şu sıralarda ne durumda olduklarını ve yaşadıkları değişimleri kayıt altına almak için Aktüel Arkeoloji Dergisinin katılımıyla Batı Anadolu'da ve Akdeniz'de Laodikeia'dan Patara'ya uzanan fotoğraf - video yolculuğunun ilk iki etabını bitirdi. İlk etapta Büyük Menderes'in etrafındaki antik kentlerin öyküsünü anlatan Aykan ikinci etapta Akdeniz bölgesinde Patara yılına özel bir yer verdi. Özener'in çalışmasını Mazars Denge ve onun yöneticilerinden İzel Levi destekledi. Aykan Özener ile arkeoloji fotoğrafçılığının temellerini, teknik detaylarını da konuştuk. Aykan Özener'in Aktüel Arkeoloji Yollarda projesi ile ilgili tüm detayları aktuel arkeoloji dergisi instagram, twitter ve youtube sayfalarından #aktuelarkeolojiyollarda hastegiyle takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/aykan.ozener


Arkeolog fotoğrafçı Aykan Özener Anadolunun tarihi değerlerini, şu sıralarda ne durumda olduklarını ve yaşadıkları değişimleri kayıt altına almak için Aktüel Arkeoloji Dergisinin katılımıyla Batı Anadolu'da ve Akdeniz'de Laodikeia'dan Patara'ya uzanan fotoğraf - video yolculuğunun ilk iki etabını bitirdi. İlk etapta Büyük Menderes'in etrafındaki antik kentlerin öyküsünü anlatan Aykan ikinci etapta Akdeniz bölgesinde Patara yılına özel bir yer verdi. Özener'in çalışmasını Mazars Denge ve onun yöneticilerinden İzel Levi destekledi.  Aykan Özener ile arkeoloji fotoğrafçılığının temellerini, teknik detaylarını da konuştuk.  

Aykan Özener'in Aktüel Arkeoloji Yollarda projesi ile ilgili tüm detayları aktuel arkeoloji dergisi instagram, twitter ve youtube sayfalarından #aktuelarkeolojiyollarda hastegiyle takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/aykan.ozener

Aykan Özener

Fotoğrafçı, arkeolog

Fotoğraf çalışmalarına 1983 yılında başladı. 1987 yılında afsad'a (ANKARA FOTOGRAF SANATÇILARI DERNEĞİ ) üye olmasıyla fotoğrafta yeni arayışlar içerisine girdi.1987-1995 yıllarında afsad çatısı altında sürdürdüğü çalışmalarına bağımsız olarak devam etmektedir. İlk kişisel sergisini 1989 yılında “ Dünden bugüne”(2) adlı çalışmasıyla açtı. 1992 “Yalnızlık ve Dinginlik Üzerine “ (3) 1993 “ Sahnenin Arkasından ve İçinden “ 1996 “ Yalnızlık Üzerine “ (3) 2002 “ Zaman İçinde Yolculuk “ (2) 2005 “ Aynı Şehirde Aklar Düşemedi Saçlarına” (6) 2005 “Gallipoli 2005 “ (3) 2006 “Monocrom Cumartesiler” (3) 2007 “Ölü Ev” 2007 “Den İZ Kıyısında” (2) 2010 "Balık Sırtı Yaşamlar-2 (kepez Balıkçıları) (2) 2011 “ Balık Sırtı Yaşamlar-1 (Ece Limanı Balıkçıları) 2012 " Okul" adlı çalışmaları ise diğer sergileridir. Bunların dışında bir çok karma sergiye katılan fotoğrafçının; “Doğunun Gizemleri”, “Yalnızlık Üzerine” ve “Balık Sırtı Yaşamlar” ve "Keşke " adlı gösterileri bir çok kentte gösterilmiştir. Fotoğrafları, yazıları, kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı. Seminerlere katıldı. Çanakkale 1., 2. ve 3. 4.5.Fotoğraf Festivalleri’ni düzenledi. Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi’nde kendisine özel bir bölüm ayrılmıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite’sin de fotoğraf üzerine dersler vermekte aynı zamanda da yine Çanakkale’de kurduğu Pan Görsel Kültür Derneği’nin yönetim kurulu başkanıdır. Aktüel Arkeoloji Dergisi Fotoğraf Editörlüğünü yürütmektedir.