Oct. 19, 2020

Fotoğraf dergisi yayın yönetmeni, fotoğrafçı Ömer Serkan Bakır ile K. Kore'ye yaptığı fotoğraf gezisini konuştuk.

Fotoğraf dergisi yayın yönetmeni, fotoğrafçı, akademisyen, gezgin Ömer Serkan Bakır ile Fotoğraf dergisinin son sayısını ve K. Kore'ye yaptığı fotoğraf gezisini konuştuk. K. Kore'de fotoğrafçılar neyin fotoğrafını çekebilirler, neler yasak, tüm merak edilenleri Bakır'a sordum.


Fotoğraf dergisi yayın yönetmeni, fotoğrafçı, akademisyen, gezgin Ömer Serkan Bakır ile Fotoğraf dergisinin son sayısını ve K. Kore'ye yaptığı fotoğraf gezisini konuştuk. K. Kore'de fotoğrafçılar neyin fotoğrafını çekebilirler, neler yasak, tüm merak edilenleri Bakır'a sordum.

https://omerserkan.com/

https://www.fotografdergisi.com/

Ömer Serkan Bakır

* 1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kontrol Sistemleri Teknolojisi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi.
* 1999 yılında Türkiye’de ilk defa yayınlanan dijital fotoğraf dergisi Photo Digital’i yayına hazırladı ve Yayın Yönetmeni oldu.
* İnternet üzerinden yapılan, ülkemizdeki ilk fotoğraf yarışmasını organize etti. Onlarca fotoğraf yarışması için danışmanlık ve jüri üyeliği yaptı.
* Türkiye’nin değişik şehirlerinde birçok fotoğraf gösterisi gerçekleştirdi.
* 9 kişisel, 42 karma fotoğraf sergisine katıldı.
* Yaptığı koleksiyonlarla çeşitli sergilere katıldı, kitaplarda yer aldı.
* Üç adet fotoğraf albümü yayınladı.
* Sempozyum, seminer, panel ve söyleşilerde, seçici kurullarda yer aldı.
* Fotoğrafları birçok dergi kapağında kullanıldı.
* 2003-2008 yılları arasında Fotografevi’nde Temel ve Dijital Fotoğraf, 2008-2009 öğretim yılında FMV Işık Lisesi’nde Temel Fotoğraf Bilgisi, 2009-2010 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi’nde Temel Fotoğraf ve Dijital Fotoğraf, 2015-2018 öğretim yılında Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı ve Dijital Fotoğraf dersleri verdi.
* Ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında ödüller kazandı.
* Bilgisayar teknolojileri, dijital fotoğrafçılık, koleksiyon ve gezi konularındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.
* Bugüne kadar, “Vapurda…”, “Su Üstünde Yaşam”, “Doğu’nun Kararan Yıldızı: İran”, “Angkor Tapınakları”, “Yaşam Güzel Bir Gündü”, “Yaşamdan”, “Kuzey&Orta Pakistan” ve “Kuzey Kore”isimli fotoğraf gösterileri 20’den fazla şehirde izleyicilerle buluştu.
* “İnsanı Fotoğraflamak”, “Gezi Fotoğrafçılığı”, “Fotoğrafçılar için depolama çözümleri”ve “Mobil Fotoğrafçılık” konularındaki sunumlarını değişik şehirlerde fotoğraf severlerle paylaştı.
* 2003 yılında “Türkiye’de Fotoğrafçı Olmak” isimli projesinin ilk aşamasını bitirdi. Bu çalışmasını İstanbul (2003) ve İzmir’de (2004) sergiledi.
* 2005 yılında Kesit ve Kesit-Yaşamdan isimleriyle iki fotoğraf sergisi açtı. Kesit-Yaşamdan isimli çalışmasının fotoğraf albümünü yayınladı.
* 2007 yılında, batıdan doğuya geçişi fotoğraflarla anlattığı ve 13 ülkenin yer aldığı “Yaşamdan” adlı bir fotoğraf albümü HP sponsorluğunda yayınladı.
* 2007 ve 2008yıllarında “Yaşamdan” isimli fotoğraf sergisini Afyon ve Konya’da açtı.
* 2009 yılında yayınlanan “Fotoğrafçıların Gözüyle İstanbul” fotoğraf albümünün editörlüğünü yaptı.
* 2009 yılında TRT2’de yayınlanan “Kültür Sanat Haber” adlı programda danışmanlık yaptı.
* 2010 yılında “Angkor Tapınakları” isimli fotoğraf sergisini İstanbul’da açtı.
* 2011 yılında hazırladığı “İstanbul’un 100 Koleksiyoneri” kitabı Kültür A.Ş. tarafından basıldı.
* 2013 yılında “Yaşamdan” isimli fotoğraf sergisini Fototrek Fotoğraf Merkezi’nde açtı.
* 2015 yılında “Türkiye’de Fotoğrafçı Olmak” sergisi İstanbul Fotoğraf Müzesi’nde açıldı.
* Bilişim Medyası Derneği (BMD) üyesidir.
* Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde fotoğraf dersleri vermektedir.
* Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır