Jan. 9, 2022

Foto muhabiri Coşkun Aral

Foto muhabiri Coşkun Aral ile 80 li yıllardan bugüne foto muhabirliği ve televizyonculuk serüvenini konuştuk.


Fotoğraf Konuşmaları'nın konuğu foto muhabiri Coşkun Aral ile 80 li yıllardan bugüne foto muhabirliği ve televizyonculuk serüvenini konuştuk. Aral, Türkiye'de foto muhabirliğine başladığı günlerden Paris'te SipaPress yıllarına, Türkiye'de kurduğu Haberci programına, İz TV'ye ve son olarak Ara Güler'in yakın dostu ve yardımcısı Fatih Aslan'la birlikte hayata geçirdiği Habitat TV'ye kadar 40 senelik  basın yaşamından önemli detayları anlattı.

Coşkun Aral

Foto muhabiri, televizyon yapımcısı, yazar

Coşkun Aral, 1 Mayıs 1956’da Siirt’te doğdu. Çocukluk yıllarında Doğan Kardeş ve Hayat dergilerini okuyarak büyüdü. Foto muhabirlik mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 yılından itibaren Ekonomi ve Politika gazetesinde meslek hayatına devam etti.
1977 yılında meydana gelen 1 Mayıs Olayları'nda Savaş Ay ile beraber çektiği fotoğraflar, Sipa Press fotoğraf ajansı tarafından dünya basınına dağıtıldı. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla ilk kez Amerikan Time ve Newsweek dergilerinde yer aldı. Bunu izleyen yıllarda Sipa Press'in Türkiye muhabirliğini üstlendi. Aynı dönemde Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet ve Hürriyet gazeteleri adına serbest muhabir olarak çalıştı. Burada Hikmet Feridun Es, Ara Güler, Ergin Konuksever, Atılay Kayaoğlu ve Gökşin Sipahioğlu gibi isimlerle beraber çalıştı.
1980 yılında ilk defa Sipa Press fotoğraf ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. Polonya’da ünlü Gdańsk Grevi, İran-Irak Savaşı'ndaki çalışmalarıyla uluslararası piyasada da adını duyurdu. 12 Eylül Darbesi hakkındaki fotoğrafları, Newsweek ve Time'ın yanı sıra Fransız L’Express haber dergisinde de kapak fotoğrafı olarak yayımlandı.
14 Ekim 1980 tarihinde Münih-İstanbul-Ankara seferi esnâsında kaçırılan Türk Hava Yolları uçağında, uçağı kaçıran hava korsanlarıyla bir mülâkat gerçekleştirmeyi başardı.[1] Bu mülâkat ile ulusal ve uluslararası ödüller kazandı. 1980 yılından itibaren düzenli olarak savaş muhabirliği yaptı ve Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları fotoğrafladı. Freddie Mercury'nin doğduğu yer olan Zanzibar'ın Stone Town'a kentine gidip onu tanıyan insanlarla röportaj gerçekleştirdi. Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında Ahmed Şah Mesud ile tanıştı. Time, Newsweek, Paris Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına foto muhabiri olarak çalıştı.
1985 yılında başlayan Mehmet Ali Birand'ın 32. Gün programının ekibine katıldı. Yapım ve yönetimini üstlendiği, yardımcılığını Meltem İnan'ın yaptığı Haberci programı, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası televizyon kanallarında da yayınlandı.
Aral, Türkiye’nin ilk tematik televizyon kanalı İz Tv’nin kurucularındandır ve uzun yıllar kanalın yayın yönetmenliğini üstlendi. 2006 yılında Avrupa’da verilen Hot Bird Televizyon Ödülleri'nden bir mansiyonla dönen İz Tv, 2007 ve 2009'da ise belgesel dalında ödüle layık görüldü.
2018 yılından beri Coşkun Aral Anlatıyor adlı YouTube kanalında anılarını, gazetecilik maceralarını ve güncel konular hakkında yapmış olduğu çalışmaları paylaşmaktadır. İz TV'nin TMSF'ye devrinden sonraki süreçte bahsi geçen kanaldan ayrılıp, yeni bir kanal olan Habitat TV'yi kurdu. Habitat TV, 11 Ocak 2021 tarihinde internet platformları ve uydu üzerinden yayın hayatına başladı.
Coşkun Aral, günümüzde dünyanın çeşitli bölgelerinde belgeseller çekmeye devam ediyor.
(Kaynak: Wikipedia)