April 4, 2021

Bir şehrin altını çizmek! Engin Güneysu ve Erhan Şermet'le sokak fotoğrafı


Fotoğraf konuşmalarının fotoğrafçı konukları Engin Güneysu ve Erhan Şermet'le sokak fotoğrafını konuştuk. Güneysu Saraybosna, Küba ve Hasankeyf çalışmalarını anlattı, Erhan Şermet sokak fotoğrafçılığının kendisi için ne ifade ettiğini vurguladı, "sokak fotoğrafı bir şehrin altını çizmektir" dedi.

Engin Güneysu

Fotoğrafçı

1981 yılında Samsun’da doğdu.
Fotoğrafçılık kariyerine 2004 yılında İzmir’de, Cena Reklam Ajansında fotoğraf editörü olarak başladı ,yine aynı yıl içinde Bodrum’un Kalbi dergisi ve 2004 Turkey/izmir /Çeşme Guide kitabının fotoğrafçılığını yaptı.
2006-2007 Arasında Türkiye/Samsun'da Eğitim Gönüllüleri Parkında, aralıklı olarak, çocuklara yönelik fotoğraf eğitimi verdi.
2008 Uluslararası National Geograhic Fotoğraf Yarışması Türkiye’de ikincilik ödülü aldı. Bununla birlikte eserleri birçok yarışmada ödül, derece, sergilemeye hak kazandı.
2011'de açılan Türkiye fotoğraf müzesi'nde fotoğrafları müzenin daimi koleksiyonunda yer aldı.
Türk Hava Yolları dergisi olan Skylife magazinde 2014-2015 tarihlerinde fotoğraf editörlüğü yapmıştır.
Şu sıralar çeşitli dergiler için editoryal işler yapmaktadır, 2012 de katıldığı Agence Le Journal fotoğraf ve multimedia ajansı bünyesinde 5 yıla yakın fotografçılık yapmıştır .Bugünlerde uzun soluklu fotoğraf projeleri yürütüp Yurt içinde ve dışında fotoğrafçılık atölyeleri düzenlemektedir.

Erhan Şermet

Fotoğrafçı

1968 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.
Fotoğrafçılığa okuduğu İstanbul Erkek Lisesinde izci grubunun fotoğrafçılığıyla başladı, ardından AFS bursu ile gittiği ABD’de fotoğrafçılık ve karanlık oda eğitimi alma şansı buldu.
Fotoğrafı hep sevdi, okuduğu endüstri mühendisliği ile ilgili işlerin yanı sıra, bir dönem profesyonel reklam fotoğrafçısı olarak da çalıştı. Önemli proje ve sergileri arasında “İstanbul’da Erken Uyananlar”, “Hayatın Anlamı”, “İstanbul Aile Albümü”, “Parçalar – İşaretler” ve “Doğamız” sayılabilir. Türkiye’de ve yurtdışında sergilere katıldı, 2000 yılı Yunus Nadi Ödülü’ne sahiptir. Parçalar – İşaretler ve Hayatın Anlamı kitap olarak da yayımlanmıştır.
Endüstri Mühendisliğinin ardından sosyoloji eğitimini tamamladı ve bugünlerde psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini sürdürüyor.
Sanatçı Yıldız Şermet’le evli ve Irmak isminde bir kızları var. Erhan Şermet halen İstanbul’da yaşıyor ve yeni fotoğraf projelerine hazırlanıyor.