May 23, 2021

Belgesel fotoğrafçı Gülnur Sözmen ve seyahat yazarı Melih Uslu

Belgesel fotoğrafçı Gülnur Sözmen ve seyahat yazarı Melih Uslu ortak deneyimlerinden hareketle bir seyahat belgeselinin nasıl oluşturulduğunu anlatıyorlar


Belgesel fotoğrafçı Gülnur Sözmen ve seyahat yazarı Melih Uslu ortak deneyimlerinden hareketle bir seyahat belgeselinin nasıl oluşturulduğunu anlattılar. Sözmen ve Uslu fotoğrafçı ve yazarın nasıl bir araya geldiklerini, karşılıklı bilgi ve birikimlerinin onları nasıl beslediğini dile getirdiler, son yıllardaki değişimlerin, toplumda gözlemlenen yozlaşma ve çürümenin fotoğrafı ve yazı çalışmalarını da etkilediğini belirttiler.  

Gülnur Sözmen

Fotoğrafçı

Gülnur Sözmen 1955 yılında İstanbul'da doğdu ve öğrenimini yine İstanbul'da tamamladı, fotograf çalışmalarına ise 1970 yılında başladı.
1972-76 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar'da (DTGSYO) Grafik Tasarım ve Fotograf eğitimi aldı ve 1976 da mezuniyeti ile birlikte ilk kişisel sergisini açtı.
Mezuniyet sonrası grafik tasarımcı ve fotografçı olarak reklam ajanslarında çalışarak ilk profesyonel deneyimlerini edinmeye başladı.
1978 yılında kendi atölyesini kurdu, profesyonel fotograf ve tasarım çalışmalarına devam etti. Aynı yıllar; Türkiye' de ilk mesleki kadrolaşma olan "FOTOS Fotograf Sanatçıları Derneği"nin kurucu kadrosunda bulundu ve Genel Sekreterlik sonradan Başkanlık görevlerini yürüttü.
1980 lerden itibaren profesyonel fotograf çalışmalarını sanayi alanında yoğunlaştırarak Türkiye ve Dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısız sanayi fotografları / Filmleri ve Kurumsal Projeler çekti..Yıllar boyunca bu çalışmalardan büyük bir arşiv oluşturdu ve kariyerinin bu bölümü ona uluslararası alanda mesleki bir tanınma sağladı.
1987 de PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotografçıları Derneği) ye üye oldu, sonraki yılarda genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini yürüttü.
Fotograf çalışmaları yanı sıra ; "Fotografın sanat içindeki yeri ve Görsel İletişim" üzerine de araştırmalar yaparak 1982-1996 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Fotograf ana sanat dalında "Görsel İletişim" dersleri verdi. Bu yıllarda birçok genç fotografçının mesleki platforma katılmasına destek verdi
1994 de USA/ San Fransisco’da konuk sanatçı olarak Türkiye tanıtımları için sergiler ve dia gösterileri yaptı.
Sözmen; Türkiye'de başladığı fotograf belgesel projelerini, 1985 den itibaren Orta ve Doğu Asya, Ortadoğu ve Afghanistan üzerine yoğunlaştırdı ve 2012 yılından beri kurumsal / ticari fotograf projelerini Toronto /Canada ve Doha/Qatar merkezli yürütüyor.
1976 dan başlayarak 8 kişisel sergi açan Gülnur Sözmen, sayısız topluluk sergileri, görsel gösteriler,sempozyum,bilimsel toplantı ve jürilere katıldı. 2 adet album/fotograf kitabı var :
2004 Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi
2009 Işıyan sabahlara doğru Afghanistan
Halen İstanbul / Doha / Toronto 'da sanatsal ve kurumsal projelerine devam ederek profesyonel ve sanatsal çalışmalarını sürdürüyor.

Melih Uslu

Seyahat yazarı, gezgin

1976 Yazı’nda Almanya’nın Osnabrück şehrinde doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Kapadokya Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü mezunudur. 2000’li yılların ilk yarısında Türkiye’nin en büyük dergi grubu olan 1 Numara Hearst Yayıncılık bünyesindeki GEZİ Travel dergisine girdi. Burada beş yıl editörlük yaptı. Türk Hava Yolları dergisi Skylife'ta editörlük, SunExpress uçak içi yayını SunTimes’ta yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. 2013 yılında Hürriyet Seyahat gazetesinin düzenlediği Türkiye’nin “En İyi Seyahat Yazarları” Yarışması’nda ilk üçe girdi. Bugüne dek aralarında İngiltere’den The Daily Telegraph, Fransa’dan Le Figaro, Körfez ülkelerinden Gulf News ve The National; Rusya’dan Pravda ve Kommersant; Almanya’dan Die Welt, Hollanda’dan Levenin Turkije, Kuzey Kıbrıs’tan Caretta’nın da aralarında bulunduğu 20’den fazla gazete, dergi ve internet sitesi için içerik hazırladı.
Halen Hürriyet Seyahat gazetesi yazarı ve büyük jüri üyesi olan Uslu, eşi Filiz ile birlikte “cennetim” dediği Marmaris’te yaşıyor; profesyonel metin yazarlığı ve editörlük yapıp, FOOD and TRAVEL Türkiye dergisinde yazı işleri müdürlüğü görevini sürdürüyor.

Daha Önce Yayımlanmış Kitapları:
2006, Nereye Gitmeli?
2016, 50 Ünlüyle 50 Rota
2018, Yürüyerek İstanbul
2019, Ege'yi Gör ve Yaşa
2020, The Magnificent Treasures of Turkey
2021, Arabayla Anadolu (baskı sürecinde)