April 11, 2021

Araştırmacı Gülderen Bölük'le İstanbul'da açılan ilk fotoğraf stüdyoları.

Araştırmacı, koleksiyoncu, radyo programcısı Gülderen Bölük'le Osmanlı döneminin son yıllarında İstanbul'da açılan ilk fotoğraf stüdyolarını konuştuk.


Araştırmacı, koleksiyoncu, radyo programcısı Gülderen Bölük'le Osmanlı döneminin son yıllarında İstanbul'da açılan ilk fotoğraf stüdyolarını ve bu stüdyoların Türkiye fotoğrafındaki yerini konuştuk.

Gülderen Bölük

Araştırmacı, koleksiyoncu, radyo programcısı

1985 yılında Fenerbahçe Lisesi’nden mezun oldu. 1987 yılında İstanbul Bulvar Tiyatrosunda çocuk oyunları ekibinde tiyatro çalışmalarına başlayan Gülderen Bölük 1995 yılına kadar bu tiyatroda birçok eserde ve çocuk oyununda rol aldı.
2002 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Akabinde İğne Deliği Sanat Atölyesi’ni kurdu ve atölyede verdiği fotoğraf derslerinin yanı sıra birçok etkinlik düzenledi. Bu etkinlikler kapsamında pek çok sanatçıya ev sahipliği yaptı.
Uzun süredir Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait fotoğraf koleksiyonu yapan Bölük’ün konuyla ilgili makaleleri çeşitli dergilerde yayımlandı.
2006 yılında Devlet Fotoğraf Yarışması’nda ‘Başarı’ ödülü aldı. Birçok eseri sergilenmeye değer bulundu.
2009 yılında Kültür AŞ. tarafından İstanbul’un 100 Fotoğrafçısı adlı kitabı yayımlandı ve fotoğraf tarihi alanında birçok konferans verdi.
2010 yılında Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı ve yine 2010 yılından başlamak üzere dört yıl boyunca Fotoğraf Dergisi’nde Foto Bellek adlı köşesinde, fotoğrafa ait Osmanlı döneminden kalan belgelerin çevirisini yaptı.
2014 yılında Kapı Yayınları tarafından Fotoğrafın Serüveni adlı ikinci kitabı yayımlandı.
Bölük, halen Açık Radyo’da Foto Müze adlı programı hazırlayıp sunmakta ve 1993 yılından itibaren de anaokullarında yaratıcı drama ve tiyatro eğitimi vermeye devam etmektedir.